משאית ביוב

משאיות ביוב לשאיבת בורות ביוב ומפרידי שומן

כל פרויקט שאיבות ופתיחת סתימות ביוב מחזיקה בניסיון של למעלה מעשרים שנה, ומספקת קשת רחבה של פתרון ללקוחות פרטיים, עסקיים ומוסדיים. שירותינו ניתנים בכל אזור גוש דן ובמרכז הארץ, ומבוססים על ציוד תקני ומתקדם, אישורים והסמכות נדרשים, וכן על משאיות ביוב מסוגים שונים.

מהי משאית ביוב?

משאית שאיבת ביוב כשמה כן היא – משאית ייעודית עבור שאיבה של בורות ביוב מסוגים שונים. יחד עם זאת, חשוב להבין כי ישנם סוגים שונים של בורות ביוב, הנבדלים זה מזה בחומרים הזורמים דרכם, בתפקידם וכן בנפח של הנוזלים שהצטברו בהם ובפרמטרים נוספים. על כן, כאשר מדבר על ביובית, שזהו השם העממי שניתן עבור משאית שאיבת ביוב, מתכוונים למעשה לסוגים שונים של משאית. כך למשל, יש משאיות גבוהות וגדולות המיועדות לעבודה בשטחים פתוחים, ולעומתן משאיות הרבה יותר קומפקטיות שיכולות לעבוד בחניונים ובמקומות צרים וסגורים מסוגים שונים. בנוסף, לכל ביובית יש מיכל אגירה בנפח שונה המאפשר לה להתמודד עם צרכי שאיבה משתנים. הדבר משפיע כמובן גם על חוזק המנוע של משאבת המשאית, שכן ככל שיש להתמודד עם נפח וזרימות גדולים יותר, כך נדרשת שאיבה יותר חזקה ממנוע הבנזין או הדיזל. הדבר מתבטא גם בגודלה של המשאית עצמה, שצריכה להיות גדולה וכבדה יותר ככל שהיא מחזיקה מיכלים בנפחים יותר גדולים, בין אם מדובר במשאית בגודל 7 טון ועד למשאית של 35 טון, כאשר באמצע יש משאיות בגדלים ומשקלים נוספים.

כיצד פועלת משאית שאיבת ביוב?

משאית ביובית משתנה כאמור בהיבטים מסוימים, אך בהיבטים אחרים כל הביוביות דומות למדי. ראשית, יש להן משאבות ייעודיות להסרה של משקעים שנתקעו במערכת הביוב, וזאת באמצעות יצירת לחץ מים גבוה המוזרם אל המערכת ומוביל לשחרור הסתימה. שנית, יש להן משאבות ייעודיות (משאבה לפתיחת סתימות) שתפקידן הוא לינוק באמצעות צינור ארוך וגדול את החומרים המייצרים את הסתימה. ושלישית, כל החומרים והשפכים הללו עוברים אל המיכל הגדול של הביובית. באמצעות כלים בסיסיים אלו ניתנים שירותי שאיבת ביוב עבור גורמים פרטיים, עסקיים ומוסדיים, ביניהם מפעלים, מסעדות, עיריות ורשויות מקומיות וכדומה. יחד עם זאת, יש להדגיש כי החזקת הביובית והגעתה לשטח אינה מבטיחה את פתרון הבעיה. לעיתים ישנם בעיות שצריכות יותר מאשר שאיבה ושחרור בלחץ, ולניסיונה של החברה המפעילה יש משמעות גדולה במקרים אלו. עליה לדעת כיצד לטפל בצורה נכונה ואפקטיבית בבעיה, הן על מנת לפתור אותה והן על מנת למנוע את הישנותה בעתיד – בין אם צריך להחליף למשל חלקים במערכת ובצנרת, בין אם צריך לטפל בשורשי עצים שחדרו למערכת ומייצרים את הסתימה, וכיוצא בזאת.

מתי צריך משאית ביוב?

שירותי שאיבת ביוב באמצעות משאית ביובית עשויים להידרש בקשת רחבה של מצבים. כך למשל, ישנם בתי עסק רבים אשר כחלק מפעילותם השוטפת נעשה שימוש בשומנים, החל במסעדות ובתי מלון ועד למפעלים מסוימים. במקרים אלו, יש להעביר את השומנים אל בורות שומן ייעודיים והדבר מחויב בהתאם לחוק. הבעיה היא שהזרמת השומנים אל מערכת הביוב הראשית עשויה להוביל במהירות לסתימתה, וכן לזיהומים מסוגים שונים של קרקע ומים. לכן, לעיתים קרובות יש להזמין משאיות ביוב שיש להן ציוד הולם להפרדה של שומן ממי השופכין האחרים, ואשר לוקחות לאחר מכן את החומרים ואת השפכים אל אתרי טיפול מורשים. למעשה, מדובר בשירות שוטף וקבוע השומר על ניקיונה של מערכת הביוב ועל ניקיונם של בורות השומן, דבר המונע בעיות כגון סתימות, הצפות, בעיות תברואתיות וזיהומים. מטבע הדברים, הוא גם מונע עבור העסק המסוים תסבוכות מול הרשויות הרלוונטיות, בין אם מדבור ברשות המקומית או העירייה, במשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, משרד הכלכלה וכיוצא בזאת. יש לציין כי אי עמידה בתקנות ובחוק עלולה בהחלט לגרור הפסדים ובעיות לעסק, בין אם מפאת אובדן לקוחות עקב בעיות תברואה, ובין אם מפאת סנקציות כספיות או אפילו איום על שלילית רישיון העסק ו/או הקפאתו.

משאית שאיבת ביוב נדרשת בעוד מספר גדול של מצבים. כך למשל, היא נדרשת לצורך שאיבה של בורות שופכין ובורת רקב עבור בתים פרטיים, בנייני מגורים, עסקים כגון בתי קפה ומסעדות, בנייה משרדים, מוסדות כגון בתי אבות, בתי ספר ומכללות, וכן הלאה. בדרך כלל מערכת הביוב עובדת בצורה תקינה ואין צורך דחוף בהזמנת שירותי ביובית, אולם אין זה נדיר שבמערכת נוצרות סתימות המובילות לעליית מי השופכין ומכאן להצפות, הפוגמות בצורה חמורה באיכות החיים ומחייבות התערבות דחופה עם משאיות ביובית. אכן, כאשר הביוב עולה על גדותיו הסירחון עלול להיות קשה מאוד, וכמובן שמי השופכין גם מכילים חיידקים ומזיקים שונים שיכולים לפגוע בבריאות. בנוסף לכך, עלולה בהחלט להיווצר בעיה של חוסר יכולת להשתמש במתקני הקצה השונים, ובפרט בחדרי השירותים, וזוהי בעיה חמורה עבור כל אחד – בין אם מדובר בבניין משותף, בבניין משרדים או בכל בית עסק ומוסד אחר.

אם כך, שירותי שאיבת ביוב נדרשים עבור תחזוקה שוטפת ומונעת וגם עבור טיפול בבעיות שכבר נוצרו. הביובית גם משמשת לא פעם לטיפול בהצפות שנגרמות מסיבות שונות, למשל הצפות כתוצאה מגשמים עזים שיורדים בתקופת החורף ושמערכת הביוב אינה יכולה להכיל את כמותם, וכן הצפות מים שנוצרות עקב תקלות מסוימות במערכת. יש לציין כי באמצעות ביובית אפשר להגיע גם אל מקומות בעלי מפתחים ושטחים יותר קטנים. לפעמים קוראים לביוביות כאלו "מיקרו ביובית" ובעצם מדובר באותה המשאית עם אותם האלמנטים, שרק שהיא יותר קטנה מהרגיל, ובאמצעותה ניתן להגיע למשל לאזורי תפעול של מפעלים, לחניונים, למרתפים ובעוד אזורים שאליהם קשה יחסית לגשת.

כמה מילים על בחירת חברה המספקת שירותי ביובית

בישראל יש לא מעט חברות המספקות שירותי משאיות ביוב, ומכאן עולה השאלה כיצד בוחרים את החברה הנכונה שתספק מענה יעיל ומקצועי. ראשית, יש לוודא שהחברה באמת פועלת באזור הנדרש עבורכם, בין אם מדובר בתל אביב, גבעתיים, רמת גן, ראשון לציון או כל עיר ויישוב אחר. שנית, יש לוודא כי שירותי שאיבת ביוב הם באמת תחום התמחותה של החברה, ויש לה את כל הניסיון, הידע, האישורים, ההסמכות, הציוד והמשאיות הנדרשים לצורך ביצוע העבודה. כך למשל, יש לבדוק שהחברה מחזיקה מספר סוגים של משאיות ביוב המאפשרים לתת מענה מדויק לצרכיכם הספציפיים, החל בביובית גדולה מאוד ועד למיקרו ביובית עבור חניונים.

בנוסף, יש לוודא כי החברה מחזיקה באישור פינוי כחוק של השפכים למכוני הטיהור, ושהיא יכולה לספק כל שירות נדרש במידת הצורך. לדוגמא, החברה צריכה להחזיק ציוד מתקדם עבור צילום קווי ביוב וצנרת לצורך גילוי התקלה, ציוד עבור פתיחת סתימות הנוצרות בגין שורשי עצים שחדרו למערכת, וכן הלאה. יתרון חשוב מעניקות חברות המספקות את השירות מסביב לשעון, כלומר 24 שעות ביממה, שכן הצפות אינן מתחשבות בשעות העבודה ולעיתים נדרש מענה מהיר ודחוף אפילו בלילה. לבסוף, יש לבדוק שהחברה מציעה עבור שירותי ביובית הצעת מחיר הוגנת העומדת בטווח המחירים המקובל בשוק, ואם קיבלתם הצעה נמוכה משמעותית מהמקובל – ודאו שהיא לא באה על חשבון הניסיון, המקצועיות והיכולות של החברה.